2022/10/01
۱۴۰۱ شنبه ۹ مهر
چرا برای اعلام رکود اقتصادی جهان هنوز زود است؟

چرا برای اعلام رکود اقتصادی جهان هنوز زود است؟

این روزها همه دچار بدبینی اقتصادی هستند. به سختی یک روز را می توان پیدا کرد که یک اقتصاددان پیش بینی های خود را کاهش ندهد.

تنخواه- روز ۱۴ جولای، استیون بلیتز از شرکت تحقیقاتی – سرمایه گذاری لومبارد عنوان کرد که اکنون منتظر رکود اقتصادی در بزرگترین اقتصاد جهان در سال جاری است آن هم یک روز پس از آن که بانک آمریکا نسبت به این مساله هشدار داد. بانک گلدمن ساکس هم برآورد می کند که تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه دوم سال کاهش یافته و در سه ماهه سوم نیز کاهش خواهد یافت. جستجوی آمریکایی ها در گوگل برای «رکود اقتصادی» هرگز تا این اندازه بالا نبوده است. پلتفرم ویدیوی کوتاه تیک تاک مملو از کلیپ هایی است که به نسل Z می گوید چگونه با توجه به رکود اقتصادی، بودجه خود را تامین کنند. معامله گران در حال فروش مس (به عنوان نمادی برای سلامت صنعتی)، خرید دلار (نشانه عصبی بودن معامله‌گران) و کاهش نرخ بهره برای سال آینده هستند.


به گزارش اکونومیست، در طول ۱۸ ماه گذشته تعدادی از عوامل با هم ترکیب شده‌اند تا ترکیبی سمی برای اقتصاد جهانی ایجاد کند. در پاسخ به همه‌گیری کووید – ۱۹، آمریکا اقتصاد خود را بیش از حد تحریک کرد و تورم را نه تنها در داخل مرزهای خود بلکه فراتر از آنها برانگیخت چرا که تقاضای هولناک مصرف کنندگان برای کالا، زنجیره‌های تامین را مختل کرد. تلاش‌های چین برای از بین بردن کووید این مشکلات را تشدید کرده است. پس از آن حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت کالاها شد. در واکنش به تورم پس از آن، تقریبا چهار پنجم بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، نرخ بهره را تاکنون به صورت متوسط ۱.۵ درصد در سال جاری افزایش داده‌اند که باعث رکود بازارهای سهام شده است.


ترس از عواقب نهایی انقباض پولی، ریشه نگرانی‌های رکود است. واضح است که بانک‌های مرکزی باید نرخ بهره را افزایش دهد. با توجه به رشد ضعیف بهره‌وری، رشد دستمزدها در میان کشورهای ثروتمند واضح و مشخص بوده است. تورم بالاست اما در عین حال این خطر وجود دارد که نرخ‌های بهره بالاتر به جای کاهش تورم، به طور کلی پایانی بر بزم شکل گرفته، باشد. آنچه که تاریخ در این زمینه نشان می‌دهد چندان دلگرم کننده نیست. از سال ۱۹۵۵ سه دوره وجود داشته که نرخ بهره در آمریکا به همان اندازه که امسال انتظار می‌رود، افزایش یافته بود: در سال‌های ۱۹۷۳، ۱۹۷۹ و ۱۹۸۱. در هر کدام از این موارد در عرض شش ماه رکود اقتصادی اتفاق افتاد.


آیا بار دیگر رکود آغاز شده است؟ اقتصاد کشورهای ثروتمند که ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد، بدون تردید از روزهای سخت اواسط سال ۲۰۲۱ یعنی زمانی که محدودیت‌های کووید به سرعت حذف و خوش‌بینی به آینده در حال رشد بود، کوچکتر شده است. بانک گلدمن ساکس یک «شاخص فعالیت‌های جاری» دارد که معیاری با بسامد بالا برای سلامت اقتصادی بر اساس طیف وسیعی از نظرسنجی‌ها و داده‌هاست. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، این معیار در هفته‌های اخیر به وضوح کاهش یافته است. نیکلاس وولوسکو اندازه‌گیری تولید ناخالص داخلی هفتگی باشگاه کشورهای ثروتمند و با درآمد متوسط را از داده‌های جستجوی گوگل به دست آورده است. او بر این اساس دریافت که در چند هفته گذشته، تولید ناخالص داخلی در میان کشورهای ثروتمند بسیار ضعیف‌تر به نظر می‌رسد. نظرسنجی‌هایی از کسب و کارها در منطقه یورو و آمریکا در روز ۲۲ جولای که توسط شرکت ارائه دهنده داده‌های اس‌اندپی گلوبال منتشر شد، نشان می‌دهد که تولیدکنندگان از هر زمان دیگری نسبت به روزهای ابتدایی همه‌گیری غمگین به نظر می‌رسند./اقتصادآنلاین

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.