2022/05/18
۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت
تیک قیمتی در بورس چیست؟
کارشناس بازار سرمایه:

تیک قیمتی در بورس چیست؟

تیک قیمتی حداقل تغییر قیمت از هر سفارش به سفارش بعدی را تعیین می‌کند.

تنخواه- رضا کیانی کارشناس بازار سرمایه گفت: کنترل کننده قیمت سهام در بازار سرمایه به دو نوع کنترل‌های حداکثری و کنترل‌های حداقلی تقسیم می‌شود. کنترل‌های حداکثری همچون دامنه نوسان پویا و ایستا (ثابت) است. دامنه نوسان پویا حداکثر تغییرات را از یک معامله به معامله بعدی تعیین می‌کند و دامنه نوسان ایستا نیز محدوده نوسان قیمت در یک جلسه معاملاتی را مشخص می‌کند.


کارشناس بازار سرمایه گفت: تیک قیمتی حداقل تغییرات قیمت  از هر سفارش به سفارش بعدی را کنترل می‌کند. در این صورت متوجه می‌شویم، می‌تواند چه میزان تغییر قیمتی از هر سفارش به سفارش بعدی صورت گیرد و کمتر از آن پذیرفته نیست.


تیک قیمتی به صورت پیش فرض در سامانه‌های معاملاتی از هر سفارش به سفارش بعدی یک ریال است. در این صورت با (افزایش یا کاهش) مقدار ریالی کمی، رقابت صورت می‌گیرد و این امر سبب افزایش فشار و کارایی بر روی سامانه معاملاتی نیز می‌شود.


بیشتر بورس‌های دنیا تیک قیمتی را دارند. به عنوان مثال بورس ژاپن تیک قیمتی طبقه بندی شده دارد و هر چه قیمت بالاتر می‌رود، سایز تیک نیز افزایش می‌یابد.


هفته گذشته فرابورس تیک قیمتی جدیدی را برای نماد‌های فرابورسی با قیمت هر سهم یک تا ۵۰۰ تومان بالغ بر یک ریال، نماد‌های ۵۰۰تا ۲۰۰ تومان بالغ بر یک تومان و برای نماد‌های بالاتر از ۲۰۰۰ تومان بالغ بر ۵ تومان، تعیین کرد.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.