2022/07/04
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۳ تير
سهام ستاره خلیج فارس در سه بلوک عرضه می‌شود
مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی:

سهام ستاره خلیج فارس در سه بلوک عرضه می‌شود

در سیصد و هشتاد و یکمین جلسه هیات واگذاری، واگذاری ۱۸ درصد سهام باقی مانده دولت در شرکت هولدینگ پتروشیمی خلیج فارس تصویب شد.

تنخواه- در سیصد و هشتاد و یکمین جلسه هیأت واگذاری، واگذاری ۱۸ درصد سهام باقی مانده دولت در شرکت هولدینگ پتروشیمی خلیج فارس در هیأت واگذاری مصوب شد. باتوجه به ارزش بالای این شرکت، این عرضه بزرگترین مزایده تاریخ بورس و سازمان خصوصی سازی خواهد بود.


حسین قربان‌زاده، مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی در این باره گفت: در جلسه هیأت واگذاری، مقرر شد این سهام در سه بلوک یک، دو و پانزده درصدی در قالب مزایده در بورس عرضه شود. بلوک‌های یک و دو درصدی بصورت نقد و چون غیر مدیریتی و غیر کنترلی محسوب می‌شوند، بدون اضافه ارزش (پرمیوم) عرضه خواهد شد.


مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: همچنین بلوک پانزده درصدی اگرچه غیرکنترلی است اما مدیریتی محسوب می‌شود و بنابراین، ۳۰ درصد به قیمت پایه اضافه خواهد شد. سهم نقدی این بلوک ۳۰ درصد خواهد بود و مابقی ثمن در هشت قسط در فواصل شش ماهه و مجموعاً چهار ساله بعلاوه سود مصوب شورای پول و اعتبار اخذ خواهد شد.


وی افزود: درخصوص نحوه قیمت پایه، سازمان خصوصی سازی مکلف است، درخصوص سهام شرکت‌های بورسی، قیمت تابلو در روز عرضه را ملاک قرار دهد البته به شرطی که از قیمت تابلو در روز تصویب هیأت واگذاری کمتر نباشد. این شرط هم به این دلیل است که با هدف کاهش قیمت پایه، پس از تصویب هیأت واگذاری اقدامی صورت نگیرد.


مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی تأکید کرد: درخصوص زمان عرضه، باید ده روز از انتشار اطلاعیه عرضه در جراید بگذرد و بنابراین ظرف دو هفته آینده این عرضه انجام خواهد شد.


لازم به ذکر است هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، مجموعاً حدود ۴۰ درصد تولید صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد و سال گذشته بیش از سه میلیارد دلار صادرات داشته ست. از مجموعه شرکت‌های زیر مجموعه این هلدینگ می‌توان به شرکت‌های پتروشیمی نوری، اروند، بندر امام، تندگویان، بوعلی سینا، خوزستان، پارس، ایلام، ارومیه، گچساران، هنگام، بروجن، دهدشت، کازرون، الماس ماهشهر، ان پی سی اینترنشنال، پلیمر آریاساسول، دو شرکت مهم تأمین کننده یوتیلیتی (فجر و مبین) و همچنین بسیاری از شرکت‌های بازرگانی و خدماتی اشاره کرد.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.