2021/10/22
۱۴۰۰ جمعه ۳۰ مهر
روند فعلی بودجه کشور، قابل قبول نیست
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

روند فعلی بودجه کشور، قابل قبول نیست

همه اذعان دارند ادامه روند فعلی به نفع کشور نیست، سازمان برنامه و بودجه باید نظارت دقیق و جدی روی کنترل برنامه‌ها در سطح کلان کشور داشته باشد.

تنخواه- ششمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها که به‌صورت آنلاین شرکت کرده بودند، برگزار شد.

سیدمسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه همه اذعان دارند ادامه روند فعلی به نفع کشور نیست، گفت: همه بخش ها، شهرستان‌ها و استان‌ها پیشنهادات، چالش و راهکار‌ها خود را در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را مطرح کنند تا با نگاه کارشناسی و علمی به جمع بندی نهایی برسیم.


رییس سازمان برنامه بودجه، با اشاره به اینکه وظایف اصلی سازمان اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه ای، بیان کرد: استراتژی سازمان این است که از نگاه سطحی و جزیی فاصله بگیرد و افق دید سازمان را بر اساس نگاه کلان و با اهمیت کشور متمرکز کند.


وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه وظیفه اش اهداف ملی است، افزود: سازمان برنامه و بودجه باید نظارت دقیق و جدی روی کنترل برنامه‌ها در سطح کلان کشور داشته باشد و درگیر مسائل جزیی نشود، اما در مقابل هر دستگاه وزارتخانه‌ای پاسخگوی عملکرد خود باشند و ساختار به گونه‌ای باشد که مدیریت و نظارت به ردیف‌ها امکان پذیر باشد.


میرکاظمی با تاکید بر اینکه تاکنون کسی متولی بهره وری نبوده است، اظهار کرد: روی بنگاه‌های کوچک سرمایه گذاری شده است ولی منجر به تولید و رشد ملی نشده است چرا که بهره وری مورد توجه نبوده است.


میرکاظمی با اشاره به اینکه هر دستگاهی هر امتیازی می‌گیرد باید پاسخگو باشد، تصریح کرد: مدیریت بر هزینه‌ها نه تنها سرلوحه کار‌ها قرار بگیرد بلکه مدیریت برنامه‌ها و تامین منابع اولویت اصلی کار‌ها باشد چرا که در شش ماه گذشته در جذب منابع عملکرد‌ها بسیار ضعیف بوده است و استفاده از تنخواه و مولد نکردن دارایی‌ها باعث تورم افسارگسیخته و تحمیل چنین شرایط نامطلوب بر مردم شده است.


در ششمین جلسه ستاد بودجه سال ۱۴۰۱ گزارش‌هایی از ردیف‌های بودجه ای، نحوه تخصیص ها، و ... ارائه شد و اعضا به بحث و تبادل نظر در این خصوص پرداختند.


انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.