2021/10/22
۱۴۰۰ جمعه ۳۰ مهر
صنایع پیشتاز و جامانده از رشد بورس را بشناسید

صنایع پیشتاز و جامانده از رشد بورس را بشناسید

صنعت سرمایه گذاری کمترین رشد را داشته و از کف قیمتی خودش نتوانسته بیشتر از ۳ درصد بالاتر برود.

تنخواه- کوروش آسایش در رابطه با این پرسش که کدام صنایع بورسی از رشد اخیر بازار جامانده اند؟ کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: در دو تا سه ماه گذشته شاخص کل چیزی حدود ۳۹ درصد و شاخص هم وزن حدود ۲۶ درصد رشد داشته است. اگر نگاهی به صنایع مختلف داشته باشیم مشاهده خواهیم کرد در همین مدت صنعت سرمایه گذاری، کمترین رشد را داشته و از کف قیمتی خودش نتوانسته بیشتر از ۳ درصد بالاتر برود. بعد از آن شاخص گروه بانکی و بعد از آن صنعت لیزینگ، قند و شکر و انبوه سازی در رتبه های بالاتر قرار دارند.


این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: گروه فرآورده‌های نفتی (پالایشگاه ها)، کانه‌های فلزی و شیمیایی‌ها (پتروشیمی ها) نیز صنایعی هستند که بیشترین رشد در بازار داشته اند.


آسایش در ادامه اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که می‌توان درباره علت رشد این صنایع گفت این است که معمولا ۶ ماه اول سال، فصل مجامع این شرکت‌ها است و بسیاری از سهامداران با دید دریافت سود مجمع، سهم را خریداری می‌کنند.


او در ادامه افزود: فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های صنعت شیمایی و کانه‌های فلزی که رشد مطلوبی داشته اند جز صنایع بنیادی بازار هستند. این صنایع عموما p/e مناسبی دارند و سود خوبی را تقسیم می‌کنند. یکی دیگر از دلایل رشد فرآورد‌های نفتی سقوط شدیدی بوده است که در سال گذشته اتفاق افتاد و بعد از آن یک رشد مناسب را داشته اند.


این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: اما در مورد چرایی صنایعی که کمترین رشد را داشته و به اصطلاح از روند بازار جا مانده اند باید گفت که، عمدتا صنایع لیزینگ، مالی (بانک ها) و سرمایه گذاری ارتباط زیادی با نرخ دلار ندارند و افرایش نرخ دلار در طی ماه‌های گذشته بر روی آن‌ها تاثیر گذار نبوده است.


او در ادامه افزود: هم چنین یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توان در رابطه با علت رشد کم این صنایع نام برد و باعث شده است که این صنایع رشد کمتری را داشته باشند، موضوع سرمایه گذاری این صنایع در بازار‌های مختلف است این موضوع و موارد دیگر سبب شده است که nav این سهام و سودآوری شان کم شود در نتیجه از آن‌ها استقبال کمتری شده و خود این عدم استقبال نیز در جا ماندن این صنایع از بازار بی تاثیر نبوده است.


این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: معمولا این صنایع یک موج دیرتر از بازار هستند و از مهر ماه به بعد در گزارش هایشان می‌توان سودآوری را دید و در نیمه دوم وضعیت مطلوب تری را تجربه خواهند کرد.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.