2021/09/20
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۹ شهريور
رشد ۷۱.۳ درصدی پرداخت تسهیلات بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

رشد ۷۱.۳ درصدی پرداخت تسهیلات بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در فصل بهار ۱۴۰۰ برابر با چهار میلیون و ۹۷۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بوده است که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل (مبلغ ۲ میلیون و ۷۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال) ۷۱.۳ درصد افزایش داشته است.

تنخواه- به گزارش بانک مرکزی، براساس آخرین داده‌های آماری بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی طی سه ماهه ابتدای سال جاری مبلغ  سه میلیون و ۴۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال معادل ۶۹.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است. 


همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در سه ماهه ابتدای سال جاری معادل یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۷۰۰  میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمامی بخش‌های اقتصادی (مبلغ سه میلیون و ۴۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال) است.


براساس این گزارش از یک میلیون و ۵۷۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۰.۶ درصد آن (مبلغ یک هزار و ۲۶۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

رشد ۷۱.۳ درصدی پرداخت تسهیلات بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

نکته قابل توجه این است که همواره باید کنترل تورم را مدنظر داشته و مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز باشیم. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.


براساس آخرین داده‌های آماری تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۸میلیون و ۹۸۹ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۹ هزار و ۲۳۹ هزار میلیارد ریال (۹۴.۸ درصد) افزایش داشته است.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.