2021/08/05
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۴ مرداد
مفهوم گس (Gas) در ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم گس (Gas) در ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت اصلی اتریوم با سایر رمزارزها این است که اتریوم تنها یک ارز نیست؛ بلکه یک محیط است و در آن، هرکس می‌تواند از تکنولوژی بلاک‌چین برای ساخت پروژه‌های خود و دپ‌ها (اپلیکیشن‌های غیر متمرکز) از طریق قرارداد هوشمند استفاده کند.

تنخواه- تفاوت اصلی اتریوم با سایر رمزارزها این است که اتریوم تنها یک ارز نیست؛ بلکه یک محیط است و در آن، هرکس می‌تواند از تکنولوژی بلاک‌چین برای ساخت پروژه‌های خود و دپ‌ها (اپلیکیشن‌های غیر متمرکز) از طریق قرارداد هوشمند استفاده کند.


کارمزد گس (Gas Fee) برای هر علاقه‌مند به بلاک‌چین که از اپلیکیشن‌های بلاک‌چین مانند پلتفرم‌های ترید، دپ‌ها یا والت‌های ارز دیجیتال استفاده کرده باشد، واژه‌ی نا آشنایی نیست؛ گس (سوخت) همان کارمزد شبکه اتریوم است که به‌صورت اتر از کاربر دریافت می‌شود.


گس را می‌توان مانند بنزین در دنیای حقیقی در نظر گرفت. بنزین سوخت خودرو است و اگر بخواهید خودروی بنزینی شما حرکت کند، باید برای خودروی خود با پرداخت پول (اتر)، بنزین (گس) بخرید. در شبکه اتریوم هزینه‌ای که برای گس پرداخت می‌کنید به ماینر‌های اتریوم تعلق می‌گیرد.


در مورد گس با دو مفهوم اصلی سروکار داریم:

گس لیمیت  (Gas limit)
گس پرایس  (Gas price)

کارمزد شبکه اتریوم برابر است با گس پرایس ضرب در گس لیمیت.

 ETH Fee = Gas limit × Gas Price

 

برای انجام تراکنش، کاربر باید گس لیمیت مشخص کند. گس لیمیت مقدار سوختی است که کاربر حاضر است برای انجام یک عمل در شبکه پرداخت کند و وقتی به تنهایی صحبت از گس می‌شود، منظور همان گس لیمیت است. گس لیمیت را می‌توانید مانند مقدار بنزینی در نظر بگیرید که در خودروی خود می‌ریزید تا به یک مقصد برسید. اگر گس لیمیت هم کمتر از حد مشخصی تعیین شود، عملیات در شبکه انجام نخواهد شد.


شما می‌توانید  برای ساده شدن کار به وب‌سایت etherscan.io مراجعه و از قسمت  gas tracker، قیمت گس به دلار را مشاهده کنید.در این وب‌سایت اطلاعات دیگری مانند بیش‌ترین پرداخت‌کنندگان و دریافت‌کنندگان اتر را می‌توان مشاهده کرد. کاربرد اصلی وب‌‌سایت اتر اسکن پیگیری تراکنش در بلاک‌چین اتریوم است؛ یعنی با وارد کردن آدرس والت اتریوم خود می‌توانید تاریخچه‌ی تراکنش‌های انجام‌شده اتریوم و همچنین وضعیت تراکنش در حال انجام خود را مشاهده کنید.


(Gwei واحدی از اتریوم است که مخفف gigawei یا یک میلیارد Wei است. Wei کوچک‌ترین واحد اتریوم است. مانند واحد کوچک‌تر بیت کوین که ساتوشی است. یا واحد سنت برای دلار.)

 


 

 


 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.