2021/06/15
۱۴۰۰ سه شنبه ۲۵ خرداد
سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

سامانه مودیان که قرار است خرداد امسال به مرحله عملیاتی شدن برسد به شرط اجرای درست می‌تواند راهگشای فرار مالیاتی باشد.

تنخواه- سازمان مالیاتی وعده کرده به منظور تسهیل در اخذ مالیات از مودیان  همچنین شفافیت  نظام مالیاتی و حرکت به سمت اقتصاد هوشمند که از اهداف تعریف شده در سال 1400  است، سامانه مودیان را در خرداد امسال به صورت رسمی راه اندازی کند.


بر اساس این قانون، رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی (pos)، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی را نیز دارا باشد، پایانه فروشگاهی محسوب می‌شود. قانونگذار تمام خرده فروشی ها، واحد‌های صنفی و اشخاصی را که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند موظف کرده است از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند و در سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور نیز ثبت نام کنند.


البته مودیانی که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط نیستند، تکلیفی برای استفاده از پایانه فروشگاهی ندارند، اما موظفند صورتحساب‌های خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، از طریق سامانه مودیان صادر کنند.


مشمولان برای نصب و استفاده از سامانه‌های فروشگاهی باید با مراجعه به درگاه ثبت نام الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به ثبت شماره سریال دستگاه کارتخوان خود و ثبت شماره سریال حافظه مالیاتی دستگاه خود اقدام کنند.


پس از اتمام این مراحل، سازمان امور مالیاتی کشور شناسه حافظه مالیاتی خاصی را برای مودیان ارسال می‌نماید و مودیان نیز پس از دریافت این شناسه قادر خواهند بود نسبت به صدور صورتحساب اقدام کنند.


فقط  استفاده از کارتخوان توسط مشمولان کافی نبوده و مودیان باید نسبت به ثبت شماره سریال دستگاه کارتخوان و شماره سریال حافظه مالیاتی خود اقدام کرده باشند و شناسه حافظه مالیاتی مورد اشاره را نیز از سازمان امور مالیاتی دریافت کرده باشند.

انتهای پیام

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.